V přírodě funguje přirozený proces střídání denních a nočních cyklů, což je způsobeno otáčením planety Země kolem své osy. Tím také dochází ke změně intenzity slunečního svitu a velký podíl na tomto faktu má naše atmosféra. Za rozbřesku a při západu Slunce prochází sluneční paprsky poměrně silnou vrstvou atmosférických plynů a ty pohlcují modré barevné spektrum slunečního záření. Na tento přirozený proces navazují všechny živé organismy a pochopitelně i člověk, v našich tělech dochází v té době ke zvýšené tvorbě spánkového hormonu melatoninu a v této fázi se připravujeme spíše k uvolnění a relaxaci.
V ideálním případě bychom tedy měli spát v úplné tmě a ráno se budit vlivem denního světla, kdy pomalu a postupně začíná do viditelného spektra pronikat modrá barva. A to samé bychom měli prožívat navečer, kdy slunce zapadá za obzor, a kdy postupně opět modré barvy ubývá.
Teorie je sice snadno vysvětlitelná, ale mnohdy se zcela míjí s praxí. V současné době totiž trávíme mnoho času sledováním televize nebo monitorů výpočetní techniky a displejů mobilních telefonů a neuvědomujeme si, že přetěžujeme velmi výrazně náš zrak. Nadbytek modrého světla může časem snížit zrakovou ostrost a zejména ve večerních hodinách brzdí tvorbu melatoninu, což může vést k problémům se spánkem.
Jste-li pracovně velmi vytížení, anebo obecně vnímáte, že potřebujete i v průběhu dne odpočívat, aniž byste ulehali do postele, můžete využít nejlepších brýlí proti modrému světlu. Uplatníte je při sedavém i manuálním zaměstnání, doma u psacího stolu, na dovolené při pobytu v přírodě, ale i ve městech a při návštěvách různých pamětihodností. Umožníte tím vašim očím důkladnější regeneraci, i když je samozřejmě žádoucí upravit jídelníček a poskytnout organismu ty správné živiny, např. provitamín A a zdravé tuky omega-3.